Dela nyhet
Ledarinformation för Mjölby IBK
Igår, 20:00 0 kommentarer

Flera av våra lag har startat igång sina serier och nästa helg är det sammandrag på grön nivå hemma i Lagmanshallen.
Här följer information om:
- Spelarlicenser och fakturering av deltagaravgifter
- Ibis
- Material och matchställ
- Match: regler och nycklar mm
- Tagg och matchklocka - använda manualer
- Newbody
Spelarlicenser och fakturering 💵
- Alla som spelar en innebandymatch (på alla nivåer) ska ha en giltig licens registrerad och betald före första matchen:
- Ni som ledare - se över era trupper i svenskalag.se - tag bort spelare som meddelat att de inte är aktuella för spel.
- Vid viss osäkerhet om enskilda spelare- meddela Göran Karlsson (kassör, goran.I.karlsson@proton.me)
- Föreningen kommer påbörja fakturering inom kort (vilket innebär att den enskilde spelaren inte behöver ha betalt sin avgift före första matchen)
Ibis - inför match 🥅
- Ni som är nya ledare och ännu inte har inloggningsuppgifter -skaffa det enklast här: iBIS - Innebandyns Informationssystem (klicka på "Ansök om användarkonto).
- Inför match ska en trupp läggas in i Ibis. Görs enklast via Mitt Ibis
- Elin Leidstedt, Göran Karlsson och Kristofer Karlsson är föreningens administratörer av Ibis - hör av er om är frågor.
Material och matchställ 👕🩳
- De lag som väntar på nya matchställ - de är på gång för både P2017 och P2018.
- Saknas något eller andra materialfrågor - vänd er till Kristofer Karlsson i första hand.
- Som ledare - passa på att beställa en ledarpiké mm. Se tidigare nyhet.
Match: regler, nycklar etc 🔤🟩🟦🔑
- Arrangera sammandrag: här finns en sammanställning inför grön nivå eller för blå nivå. På ÖIBF:s hemsida kan man hitta en förkortad regelbok vad som gäller på blå och grön nivå
- Vid match: koder till kylskåp i kiosk samt till nyckelskåp i materialrum skickas ut per sms inom kort till alla ledare.
- Domare: grön/blå nivå - ordnas till våra egna sammandrag av Kristofer Karlsson. På röd nivå via Östergötlands innebandyförbund. Nyckel till domarrum finns i materialrummet (på samma nyckelbricka finns nycklar till matchmål)
Tagg och matchklocka - använda manualer ⏲️🛎️🗝️
Med nya dörrtaggar i Lagmanshallen finns här en manual för inpassering mm. Där finns två enkla och användbara tips:
- hur man skapar en tillfällig kod vid träning (till spelare)
- hur man får en olåst dörr, ex. vid matcharrangemang.
Den nya matchklockan är nu i drift och med en lathund på två sidor är den inte så krånglig som den först kan verka. Passa på att låta föräldrar testa den i samband med träning.
Newbody 🏪
Runt den 20-25 oktober kommer vi starta upp med Newbodyförsäljning i alla lag. Separat information kommer under den närmaste tiden till er ledare. Inget som behöver förberedas mer än att ha en god registervård bland spelartruppen.
Till sist 😊
Kul att se allt det engagemang som läggs ner av er alla och se hur alltfler vill testa på eller återuppta innebandykarriären.
Kommentarer